Birkenes & Lillesand Sportsskytterlag sin viltmålgruppe deltok nylig på sitt aller første internasjonale stevne. Debuten ga både verdifull erfaring og medaljer mot sterk internasjonal motstand.
Første internasjonale stevne
Birkenes & Lillesand Sportsskytterlag sin viltmålgruppe deltok fra 2. til 5. januar på Swedish Cup i Sävsjö i Sverige. Stevnet regnes som ett av de største luftvåpenstevnene i Europa, og samlet over 450 utøvere fra mer enn åtte nasjoner innen øvelsene luftrifle, viltmål og luftpistol.
Skyttere fra hele Skandinavia, samt Nederland, Australia, Estland, Tyskland og Spania, konkurrerte side om side i de ulike klassene.
God rekruttering i viltmål
Viltmål var den minste øvelsen under stevnet, med totalt 31 deltakere fra Norge, Sverige, Finland og Estland. Det var likevel gledelig å se at junior kvinner og junior menn var de største klassene, noe som vitner om god rekruttering og vekst i miljøet på tvers av landegrensene.
Norsk tropp samlet i Sävsjö
Åtte lokale skyttere, sammen med trener og sjåfører, reiste til Sävsjö 2. januar. Den første kvelden ble brukt til våpenkontroll og testing av banen, før turen gikk videre til Trollebo Vandrerhjem, hvor hele den norske troppen bodde samlet under stevnet.
I tillegg til de lokale skytterne deltok også utøvere fra Bergen Leirdueklubb og Oslo Sportsskyttere. Oppholdet ga rom for både sportslig og sosialt fellesskap. Utøvere og støtteapparat fra alle tre klubbene delte måltider og brukte kveldene til å gjennomgå dagens erfaringer og legge planer for kommende konkurransedager.
Totalt stilte Norge med 14 av de 31 viltmålskytterne – 10 juniorer og 4 seniorer.
Medaljer allerede første dag
Den første konkurransedagen ble krevende for de norske skytterne, noe som var forventet. Svenske, finske og estiske utøvere har langt mer erfaring i øvelsen, og Finland stilte i tillegg med landslag.
Derfor var det ekstra gledelig at Norge tok to medaljer allerede første dag. Birkenes & Lillesand Sportsskytterlag sin Ida Osmundsen skjøt seg til medaljematch i kvinneklassen etter en innledende 4.-plass med 456 av 600 poeng.
I semifinalen møtte hun finske Ida Heikkilä, som hadde beste poengsum etter innledende skyting. Heikkilä ble for sterk i semifinalen, men i bronsefinalen leverte Osmundsen solid skyting og vant 6–2 over finske Jenni Seikkula. Dermed sikret hun seg en sterk bronsemedalje.
Gullet gikk til Ida Heikkilä (Finland), mens sølvet gikk til Heili Lepp (Estland).

I junior herre-klassen forsvarte Andrè Risto fra Oslo Sportsskyttere sin andreplass fra innledende skyting og sikret sølvmedalje etter en spennende finale. Risto tok også bronse på konkurransedag tre.
Verdifull erfaring og videre motivasjon
De påfølgende konkurransedagene ble tøffere for de lokale skytterne. Selv om det ble satt flere personlige rekorder og vist tydelig progresjon i resultatene, ble det ingen flere pallplasseringer.
Med tanke på at dette var utøvernes første møte med internasjonale konkurranser, har dagene bydd på mange nye inntrykk og verdifull erfaring. Både utøvere og trenere er svært fornøyde med prestasjonene, og motivasjonen for videre satsing er stor.
Avslutningsvis ønsker klubben å rette en stor takk til arrangørene for et vel gjennomført stevne, til foreldre for lån av unge lovende utøvere, og ikke minst til støtteapparatet som stiller opp som sjåfører og trygge voksne. Slike turer bygger samhold i laget og hadde ikke vært mulig uten deres innsats.




