Vellykket NM 50m Viltmål for de lokale Viltmål skytterne.
Helgen 16. – 17. August var det avholdt NM i 50m Viltmål på Løvenskioldbanen i Oslo, hvor hele 9 lokale skyttere fra Birkenes & Lillesand Sportsskytterlag deltok. Med arrangør Oslo Sportsskyttere, ved Tor Heiestad (Olympisk mester 50m Viltmål 1988) i spissen, var det duket for ett fantastisk arrangement. Over 30 skyttere deltok, og størst av alt var Juniorklassen, noe som bekrefter at Viltmål grenen har en oppsving for første gang på lenge.
Våre lokale skyttere reiste inn fredags kveld, og ladet opp til Lørdagens mesterskap, hvor øvelsen var 50m 30 Langsomme + 30 Hurtige sprang. Total oppnåelig poengsum i øvelsen er 600 poeng, men ingen har skutt over Norgesrekorden på 594 poeng. I denne øvelsen skytes det på en blink som beveger seg mellom to skanser med en bredde på 10m. Under langsomme sprang bruker blinken 5 sekunder mellom skansene, mens i hurtige sprang bruker blinken 2,5 sekunder på samme avstand.
Junior Kvinner
I klassen Junior kvinner finner vi 2 lokale skyttere, som henholdsvis tar gull og sølv i sin klasse. Ida Osmundsen skyter hele 424 poeng, og stikker da også av med Norgesmester tittelen i klassen, mens Tomine B. Rislå leverer 322 poeng, som holder til Sølvmedaljen.
Senior Herrer
I klassen Senior herrer finner vi også to lokale skyttere, Ola Stene og Joakim P. Hauge. Ola Stene kjempet hardt for gullmedaljen, og ble til slutt kåret til Norgesmester med 555 poeng, knappe 3 poeng foran andreplassen. I tillegg til gullmedalje og Norgesmester tittel, vant han også den evige vandrepokalen, formet som ett Villsvin i gull. Joakim P. Hauge skjøt seg inn på en 8. plass, med en poengsum på 438.
Junior Herrer
Størst deltagelse har vi definitivt i klassen Junior herrer, hvor vi stiller med hele 5 skyttere. Konkurransen i denne klassen er knallhard, og denne gang havnet gull og bronse i Bergen, mens sølvet havnet hos Oslo. Uansett leverte skytterne solid skyting:
- Jostein S. Lian, 5. plass med 429 poeng.
- Jonas Garcia de Presno, 6. plass med 392 poeng.
- Mikkel B. Stene, 7. plass med 385 poeng.
- Hermann B. Stene, 8. plass med 379 poeng.
- Ludvig Schulstad, 10. plass med 296 poeng.
Søndagens øvelse: 50 meter 40Mix blandete sprang
I denne øvelsen skal skytterne skyte 20 langsomme, og 20 hurtige sprang, men vet ikke hvilken fart blinken har fra skudd til skudd, noe som gjør øvelsen langt vanskeligere enn øvelsen dagen før. Max poengsum er 400, mens Norgesrekorden er på 395 poeng.
Både i klassen Junior Kvinner, og i klassen Senior Menn, ble det kopi av pallen fra i går.
Junior Kvinner
Ida Osmundsen skjøt 305 poeng, og ble med dette dobbelt Norgesmester Junior Kvinner. Tomine B. Rislå leverte 205 poeng, og sikret seg sin andre sølvmedalje i mesterskapet.
Senior Herrer
I Senior Herre skjøt Ola Stene 366 poeng, og også han ble med denne poengsummen kåret til dobbelt Norgesmester, dog med enda knappere ledelse mot andreplassen denne gang, som skjøt 364 poeng, bare 2 poeng bak. Joakim P. Hauge trivdes på 8. plass, og beholdt denne også i denne øvelsen med en poengsum på 285.
Junior Herrer
Også i denne øvelsen er konkurransen hard, og hvorav det ble ett bytte mellom gull og sølvplasseringen fra gårsdagen, holdt det ikke helt inn for våre Junior menn.
- Jostein S. Lian, 5. plass med 304 poeng.
- Mikkel B. Stene, 7. plass med 251 poeng.
- Hermann B. Stene, 8 plass med 239 poeng.
- Jonas Garcia de Presno, 9. plass med 224 poeng.
- Ludvig Schulstad, 11. plass med 128 poeng.
Veien videre
Nå satser skytterne våre mot å konkurrere internasjonalt, i Swedish Cup som går av staben rett over nyåret. Har du en ungdom i hus som kunne tenke seg å prøve, eller kanskje du har lyst å prøve Viltmål skyting selv, så gjerne ta kontakt med klubben på post@blssl.no, vi ønsker gjerne enda flere skytter venner velkomne.

